Hvorfor stålvalg er en langsigtet-beslutning, ikke en indkøbsdetalje
Når ingeniører tænker på enMotor Gear Injection FormOpmærksomheden går normalt på hulrumsgeometri, kølelayout og gatingstrategi. Stålvalg kan føles som en detalje at aflevere til formmageren. I praksis afgør stålvalget fem ting, der betyder noget gennem hele produktionsprogrammet:
Formens levetid - hvor mange cykler værktøjet kører før slid eller træthed fremtvinger renovering
Dimensionsstabilitet under cyklisk belastning - uanset om tandprofilen holder sin form på tværs af millioner af skud
Overfladefinish holdbarhed - hvor længe en poleret eller tekstureret overflade forbliver i specifikationen
Vedligeholdelsesinterval og omkostninger - hvor ofte værktøjet har brug for opmærksomhed, og hvad hver intervention koster
Kompatibilitet med plasten, der støbes -, uanset om stålet modstår korrosion eller kemisk angreb fra harpiksen eller dets tilsætningsstoffer
At få denne beslutning rigtigt på designstadiet er et af de mest omkostningseffektive-forebyggende trin, der findes. En undersøgelse fra 2020 offentliggjort iJournal of Materials Processing Technologyfandt ud af, at uoverensstemmelser i valg af formstål - primært under-specifikation af hårdhed for slibende harpikser - var ansvarlige for ca. 28 % af uplanlagte værktøjsomkostninger på tværs af en undersøgt gruppe på 85 produktionsstøbeprogrammer. Specifikt for et præcisionsgearværktøj, hvor dimensionstolerancer på tandhjulstænder er snævre, og slibende materialer er almindelige, er konsekvenserne af under-specificeret stål direkte og målbare.
De vigtigste kategorier af formstål og hvad de er bedst til
P20 / 718 - For-Hærdet, god bearbejdelighed, moderat levetid
P20 er et af de mest udbredte formstål globalt, leveret for-hærdet til ca. HRC 30-36. Formen kan bearbejdes direkte til endelige dimensioner uden et efterfølgende hærdningstrin, hvilket reducerer gennemløbstid og bearbejdningsomkostninger.
Hvor P20 fungerer godt:
Værktøjer med lav-til-mellemvolumen, der kører ikke-slibende termoplast (ABS, PP, PE, ufyldt nylon)
Prototype og broværktøj, hvor hurtig levering betyder mere end maksimal formlevetid
Store strukturelle formbasekomponenter, hvor hårdhed ikke er det primære krav
Hvor P20 fejler:
EnhverMotor Gear Injection Formpåføringsglas-fyldte eller mineralske-fyldte harpikser - hårdheden er utilstrækkelig, og slid begynder med det samme
Programmer med stor-volumen målrettet mod 800,000+ cyklusser - P20-værktøjer skal renoveres i god tid før dette tidspunkt
Anvendelser, der kræver en poleret spejloverflade - P20s hårdhed begrænser den opnåelige poleringskvalitet
For en denne type form, der producerer præcisionskomponenter fra PA66 GF30 eller lignende fyldte ingeniørharpikser, er P20 simpelthen det forkerte materiale. Det vil producere gode første-prøver, men vil nedbrydes gradvist gennem produktionskørslen.
H13 - varme-kan behandles, høj hårdhed, lang levetid
H13 er industristandarden for høje-, krævende sprøjtestøbeforme. Det er et varmt-arbejdsværktøjsstål, der er groft-bearbejdet i udglødet tilstand og derefter gennem-hærdet til HRC 48–54 før den endelige efterbehandling. H13 er den korrekte baseline-specifikation for enhver gearkomponent, der behandler slibende ingeniørharpikser ved produktionsvolumener over 500.000 skud.
Styrker ved H13:
Høj efter-behandlingshårdhed - modstår slid fra glasfibre, mineralske fyldstoffer og lignende slibende partikler
Fremragende sejhed for dens hårdhedsklasse - modstår træthedsrevner ved tynde geometriske træk som tandrødder
God termisk træthedsmodstand - håndterer gentagen opvarmning og afkøling uden at overfladen revner
Formlevetid på 1.000,000+ skud med korrekt vedligeholdelse; ofte 2.000,000+ for vel-vedligeholdt høj-hårdhedsværktøj
Begrænsninger:
Kræver varmetrætment efter grov bearbejdning, hvilket tilføjer 2-4 uger til gennemløbstiden
Målforvrængning under varmebehandling skal planlægges i bearbejdningssekvensen
Sværere at bearbejde i hærdet tilstand - finishoperationer bruger EDM og slibning
Ikke korrosionsbestandig -bestandig - kræver overfladebeskyttelse i fugtig opbevaring
H13 ved HRC 50–52 er standardspecifikationen for en motorgear sprøjtestøbeform, der kører med ingeniørharpikser. Hårdheden modstår slid på tandhjulets flanker, hvor dimensionsnøjagtighed direkte bestemmer maskekvaliteten, og sejheden modstår revner i de tynde sektioner mellem tænderne.
S136 / 420SS - Rustfri, Korrosionsbestandig-
S136 og lignende rustfrit formstål (420-kvalitet modificeret til formbrug) giver korrosionsbestandighed, som standardværktøjsstål mangler. De kan varmebehandles til HRC 50–52, hvilket kombinerer nyttig hårdhed med rustbestandighed.
Bedste applikationer:
PVC-bearbejdning - HCl-gassen, der frigives under støbning, korroderer hurtigt standardstål
Medicinske og fødevarekontaktdele-, der kræver sterile formoverflader
Gennemsigtige optiske dele, der kræver spejlpolering, vedligeholdt uden overfladeoxidation
Fugtige driftsmiljøer, hvor standard H13 ville kræve konstant beskyttende behandling
For en standard er formen kørende nylon eller POM, S136 typisk over-specificeret ud fra et korrosionssynspunkt og tilføjer omkostninger uden tilsvarende fordel. Det bliver det rigtige valg, hvis harpiksen er ætsende, eller driftsmiljøet er meget fugtigt.
NAK80 / 2738 - præ-hærdet, spejl-polsk stand
NAK80 er et nikkel-aluminium-kobberlegeret værktøjsstål leveret for-hærdet ved HRC 40-43. Dens iøjnefaldende egenskab er polerbarhed - den opnår A1-grad spejlfinish (Ra 0,02µm eller derunder) lettere end P20 uden at kræve gennemhærdning.
Bedste applikationer:
Forbrugerelektronikhuse med førsteklasses kosmetiske overflader (Mouse Shell Injection Mold-applikationer)
Kosmetisk emballage og luksusvarer, hvor overfladeglans er den primære specifikationsdriver
Enhver del, hvor A-overfladefinishen skal vedligeholdes konsekvent gennem millioner af cyklusser
En museskal-sprøjtestøbeform til et premium-produkt angiver ofte NAK80 til de kosmetiske hulrumsindsatser: hårdheden (HRC 40–43) er tilstrækkelig til ikke-slibende ABS, polerbarheden er bedre end P20, og der kræves ingen varmebehandlingstrin. Til programmer med stor-volumen over 800.000 skud tilbyder H13 længere levetid, men kræver mere kvalificeret poleringsarbejde for at opnå den samme overfladekvalitet.
8407 / SKD61 - Premium H13-ækvivalent
8407 (Uddeholm-betegnelse) og SKD61 (japansk industristandard) er premium-kvalitetsækvivalenter til standard H13, produceret med højere stålrenhed (færre ikke-metalliske indeslutninger), bedre sejhed ved høj hårdhed og mere ensartet varmebehandlingsrespons på tværs af- tværsnit.
For en krævende Motor Gear Injection Mould med et produktionslevetidsmål over 2.000.000 skud, eller til gearstøbeforme med meget tynde funktioner, der kræver den bedste tilgængelige sejhed ved høj hårdhed, er 8407 eller SKD61 den passende opgradering fra standard H13.
Matcher stål til din applikation
Motor Gear Injection Form
Sådan et værktøj, der behandler glas-fyldt nylon eller mineral-fyldt PBT har specifikke krav, som direkte omsættes til stålkrav.
Glasfiberforstærkningen i materialer som PA66 GF30 er meget slibende - den eroderer gradvist hulrumsoverflader, mest kritisk på tandhjulets flanker, hvor dimensionsnøjagtighed bestemmer maskekvaliteten. En motorgear sprøjtestøbeform med dimensionelle tolerancer på ±0,02–0,05 mm på tandprofilen kan ikke tolerere progressivt slid, der ændrer disse dimensioner efter 200.000 cyklusser.
Den korrekte specifikation for et gearværktøj, der kører med slibende harpikser:
Hulrum og kerneindsatser: H13 ved HRC 50–52 minimum; 8407/SKD61, hvor produktionslevetidsmål overstiger 2.000.000 skud
Overfladebehandling: TiN PVD-belægning på overflader af tandhulrum for maksimal slidbeskyttelse ved anvendelser med højt-glas-indhold
Formbund: P20 eller tilsvarende - basen møder ikke de samme slidkrav som hulrumsindsatserne
Angivelse af P20 for en motorgear sprøjtestøbeform, der kører fyldte ingeniørharpikser, er en dokumenteret fejltilstand. Det kan se acceptabelt ud i de første 100.000 cyklusser, men tandprofildrift accelererer fra det tidspunkt og bliver et produktionskvalitetsproblem, før formen når halvdelen af dens tilsigtede levetid.
Mouse Shell Injection Mold
En Mouse Shell Injection Mould, der kører med ABS eller ABS/PC-blanding, har fundamentalt andre krav end en gearform. ABS er et materiale med lav-slibning. - hulrumsoverfladeslid er meget langsommere end med fyldte harpikser. Det dominerende krav er kosmetisk overfladekvalitet og dens langsigtede-vedligeholdelse.
For enMouse Shell Injection Moldmed førsteklasses kosmetiske krav er NAK80 (præ-hærdet HRC 40–43) det mest almindelige passende valg til programmer op til ca. 800.000 skud. For længere programmer giver H13 ved HRC 48–50 med premium polering en bedre levetid på bekostning af mere krævende poleringsarbejde.
Legetøjsbil plastsprøjtestøbeform
En plastiksprøjtestøbeform til legetøjsbiler kører typisk med ABS eller PP - begge ikke-slibende materialer - ved høje volumener. Det korrekte stål afhænger primært af produktionslevetidsmålet:
Op til 600.000 billeder: P20 er tilstrækkelig og omkostningseffektiv-
600.000 til 1.500.000 skud: H13 gennem hærdet til HRC 48–52 er den passende investering
Over 1.500.000 skud: H13 eller 8407/SKD61 ved HRC 50–54 med overfladenitrering eller PVD-belægning
MangeLegetøjsbil plastsprøjtestøbeformoperationer bruger P20 til indledende værktøj til nye produkter, opgradering til H13, hvis produktet bliver en lang-kommerciel succes - en pragmatisk tilgang, der undgår over-investering i hårdt værktøj til usikre volumenprognoser.
Cavity vs Core vs Mold BaseHvorfor forskellige komponenter bruger forskellige stål
En produktionssprøjtestøbeform bruger forskellige ståltyper i forskellige zoner, afstemt efter hvad hver zone faktisk kræver:
Cavity og kerne skær: Præcisionskomponenterne, der udgør delen. Disse udsættes for det højeste slid, har brug for de strammeste tolerancer og skal opretholde overfladefinish. Brug den kvalitet, der passer til applikationen (H13 til krævende programmer til gearforme; NAK80 til kosmetiske huse; P20 til moderat-volumen ikke-slibende værktøjer).
Formbundplader og strukturelle komponenter: Rammen, der holder formen sammen. P20 eller tilsvarende præ-hærdet stål er typisk tilstrækkeligt - disse komponenter kræver ikke overfladehårdheden eller slidstyrken af hulrumsindsatser.
Ejektorstifter og skydere: H13 ved HRC 48–52 eller dedikeret stiftstål. Disse står over for cyklisk mekanisk belastning og kontaktslid ved bevægelige grænseflader.
Slidplader og styrebøsninger: H13 eller tilsvarende ved HRC 50–54 for maksimal slidstyrke ved glidende overflader.
Brug af H13 gennem hele formen - inklusive formbundplader - tilføjer betydelige omkostninger uden ydeevnefordele. At koncentrere premium stål, hvor det betyder noget, er den korrekte tilgang.
Problemet med slibende materiale
Glas-fyldte harpikser påfører slidhastigheder på formstål dramatisk højere end ufyldte ækvivalenter. Offentliggjorte slidtestdata viser, at glas-fyldte harpikser forårsager ca. 10-30 gange højere hulrumsoverfladeslid sammenlignet med ufyldte ækvivalenter af den samme basispolymer.
For enhver form eller andet præcisionsværktøj beregnet til at køre disse materialer:
Glasindhold over 20 %: H13 ved HRC 50–54 minimum; overvej TiN eller TiAlN PVD-belægning på de højeste-slidflader (geartandflanker, portområder)
Flammehæmmende-materialer med halogenerede tilsætningsstoffer: S136 rustfrit eller H13 med korrosionsbestandigt-overfladebehandling
Mineral-fyldte materialer: H13 med hårdhed i den øvre ende af specifikationsområdet
En motorgear-sprøjtestøbeform, der undervurderer slidbidraget fra dens fyldstofindhold, vil have behov for udskiftning af hulrumsindsatsen i god tid før dens designlevetid - en omkostning, der langt overstiger den beskedne præmie for opgradering til passende stål fra starten.
Udgivet Research on Mould Steel Performance
Et studie iTribology International(2021) sammenlignede slidhastigheder for P20, H13 (HRC 50) og S136 under simuleret sprøjtestøbningskontakt med glas-fyldt PA66. H13 viste en slidrate 73 % lavere end P20; dette oversættes direkte til forlænget værktøjslevetid og reduceret dimensionsforskydning i værktøjssammenhæng.
Forskning iJournal of Materials Processing Technology(2020) fandt, at hulrumsoverfladeruheden steg 3x hurtigere i P20-værktøjer, der kører GF30 PP sammenlignet med H13-værktøjer under identiske forhold.
SPE-undersøgelsesdata (2021) identificerede for tidligt skimmelsvamp fra under-specificeret stålhårdhed som den næsthyppigste årsag til uplanlagte værktøjsudgifter efter utilstrækkelig kølesystem.
Stålopgradering på et motorgear sprøjtestøbt løbeglas-fyldt nylon
En leverandør af industriel automatisering kørte et gearværktøj i P20 til et lille planetgear, der blev brugt i en aktuator. Materialet var PA66 GF30. Efter cirka 180.000 cyklusser på en præcisionsgearform, der var designet til 1.200.000, viste dimensionsinspektion, at tandhjulsstigningsdiameteren var steget med 0,04 mm - nok til at påvirke maskekvaliteten og generere støj.
Forminspektion bekræftede overfladeslid på tandflankerne. Motor Gear Injection Mould hulrummet var blevet under-specificeret for materialets glasindhold.
Sunhingstones erstattede hulrummet og kerneindsatserne med H13 ved HRC 52, med TiN PVD-belægning på tandhulens overflader.
Resultater ved 500.000 cyklusser på udskiftningsskærene: stigningsdiametervariation på +0.005mm - mindre end 15 % af P20-slid ved tilsvarende cyklusser. Tandhjulsformen forventedes at nå op på 1.500,000+ cyklusser før renovering - komfortabelt at overskride det fem-årige programmål. Udskiftningsomkostningerne for skær blev dækket inden for otte måneder sammenlignet med renoveringsforløbet for det originale værktøj.
Steel Selection Quick Reference
|
Anvendelse |
Stålkvalitet |
Hårdhed |
Noter |
|
Motor Gear Injection Form, slibende harpiks |
H13 / 8407 |
HRC 50-54 |
PVD-belægning anbefales |
|
præcisionsgearværktøj, ufyldt harpiks |
H13 |
HRC 48–52 |
Standard spec. for lang-levetid |
|
Mouse Shell Injection Mold, kosmetisk overflade |
NAK80 / 2738 |
HRC 40–43 |
Fordel ved polering |
|
Mouse Shell Injection Mold, høj volumen |
H13 |
HRC 48–50 |
Med premium polering |
|
Legetøjsbil plast sprøjtestøbeform,<600k shots |
P20 / 718 |
HRC 30–36 |
Omkostningseffektiv-adgang |
|
Toy Car Plastic Injection Mold, >600.000 skud |
H13 |
HRC 48–52 |
Gennem hærdet |
|
PVC eller ætsende harpiks |
S136 / 420SS |
HRC 50-52 |
Korrosionsbestandighed |
F A Q
Q: Kan du støbe indvendige gevind direkte?
A: Ja-via afskruningsmekanismer eller sammenklappelige kerner.
Spørgsmål: Støbte tråde vs. skær-hvilken er stærkere?
A: Inserts vinder normalt (ofte 2-3x i pull-out/drejningsmoment).
Sp.: Hvad er bedst til høje-volumener?
A: Sammenklappelige kerner eller afskruning for hastighed og kvalitet.
Q: Hvordan påvirker krympning og tolerancer tråde?
A: Kritisk-prototype nøje og skaler støbestål nøjagtigt.
Spørgsmål: Omkostningsimplikationer?
A: Enkelt støbt er billigst på forhånd; komplekse mekanismer eller indsatser øger værktøjs-/driftsomkostninger, men leverer værdi i ydeevne og lang levetid.
Spørgsmål: Mulighed for at-oprette skimmelsvamp?
A: Fremragende til prototyper/lave volumener; mindre ideel til høj-præcision eller høj-volumen på grund af ekstra arbejde og variabilitet.
Spørgsmål: Hvilket stål skal jeg specificere til en motorgear-sprøjtestøbestøbeglas-fyldt nylon?
A: H13 ved HRC 50–52 er standardspecifikationen for en denne type formbearbejdning af glas-fyldt eller mineral-fyldt ingeniørharpiks. P20's hårdhed (HRC 30–36) er utilstrækkelig for slibende materialer ved nogen væsentlig produktionsvolumen. Til gearkomponent-støbeprogrammer, der er målrettet over 2.000.000 cyklusser eller bruger højt glasindhold (over 30%), giver 8407 eller SKD61 med TiN PVD-belægning på tandhulens overflader maksimal slidbeskyttelse.
Spørgsmål: Er P20 nogensinde egnet til en motorgear sprøjtestøbeform?
A: P20 kan kun bruges i formsammenhæng, når materialet er ufyldt (ingen glas- eller mineralarmering), produktionsvolumen er under 300.000-400.000 skud, og dimensionelle tolerancer på gearfunktioner tillader en beskeden nedbrydning af hulrumsoverfladen. For enhver motorgear sprøjtestøbeform, der kører fyldte ingeniørharpikser, er H13 den korrekte specifikation.
Q: Hvordan påvirker stålvalg prisen på et sådant værktøj?
A: H13 kavitetsskær koster typisk 25–45 % mere end tilsvarende P20-skær til et gearværktøj på grund af varmebehandling, længere bearbejdningstid og højere råmaterialeomkostninger. H13-værktøjer holder dog typisk 2-4x længere i slibende applikationer, hvilket gør den amortiserede pris pr
C
en jeg bruger NAK80 til et gear forme?
NAK80 (HRC 40–43) kan bruges til en motorgear sprøjtestøbeform, der kører ufyldt, lav-slidharpiks ved moderate volumener. Dens polerbarhedsfordel i forhold til P20 er relevant, hvis gearoverflader har et kosmetiske krav, men for funktionelle tandhjulsforme, der kører på ingeniørharpikser, er H13's højere hårdhed den vigtigste egenskab.
Spørgsmål: Hvad er forskellen mellem P20 og H13 i en støbeformapplikation?
A: I en denne form, der kører GF30 ingeniørharpiks, viser publicerede sliddata og felterfaringer konsekvent, at H13 opnår 4-6× længere kavitetslevetid end P20, før dimensionstolerancer på gearfunktioner overskrides. Det nøjagtige forhold afhænger af glasindhold, forarbejdningstemperaturer og den specifikke tandprofilgeometri.
Q: Hvor kan jeg få vejledning om stålspecifikationer til et nyt værktøjsprojekt?
A: En kvalificeret producent af motorgear-sprøjtestøbeforme bør give formelle anbefalinger til stålspecifikationer som en del af DFM-processen (Design for Manufacturability) - inklusive karakteren, målhårdheden, varmebehandlingsspecifikationen og begrundelsen. Enhver velrenommeret gearværktøjsfabrik vil have dokumenteret erfaring med forskellige stålkvaliteter på tværs af flere gearmaterialeapplikationer og kan referere til faktiske produktionsresultater.
Angiv det rigtige stål, før værktøjet bygges
Stålvalg i en Motor Gear Injection Mould, Mouse Shell Injection Mold eller ethvert andet præcisionsindsprøjtningsværktøj er en beslutning, der er taget én gang og levet med i hele programmets produktionsliv. Under-angivelse betyder for tidligt slid, uplanlagt renovering og produktionsafbrydelser. Over-at specificere betyder at betale for ydeevne, som applikationen ikke kræver.
Det rigtige valg - H13 til krævende,-højvolumen præcisionsgearforme; NAK80 eller P20 til kosmetisk eller moderat-volumenarbejde - opnås gennem en disciplineret analyse af materiale, volumen, overfladekrav og mål for levetid.
Hos Sunhingstones er stålspecifikation en del af vores standard DFM-proces for hvert gearstøbeform, Mouse Shell Injection Mold og Toy Car Plastic Injection Mold-projekt. Vi dokumenterer den anbefalede kvalitet, hårdhed, varmebehandling og begrundelse, så kunderne forstår præcis, hvad de får og hvorfor.
Referencer og videre læsning
1. Roberts, GA et al. Værktøjsstål, 5. udgave. ASM International, 1998. https://www.asminternational.org/
2. Chen, X. et al. "Slidadfærd af P20- og H13-formstål under glasfyldte PA66-sprøjtestøbningsforhold." Tribology International, Vol. 158, 2021. https://www.sciencedirect.com/journal/tribology-international
3. Zhang, Y. et al. "Kavitetsoverfladenedbrydning i P20 vs H13 løbeglas-fyldt PP." Journal of Materials Processing Technology, bind. 285, 2020. https://www.sciencedirect.com/journal/journal-of-materials-processing-technology





